Przewodnik po zlotach

Zapraszamy do poczytania i wykorzystania wybranych krótkich opisów zlotów SKPC. Część z opisów jest gotowym planem spotkania, część inspiracją. Przy powszechnym dziś dostępie do różnorodnych materiałów i ćwiczeń, przygotowanie wielu tematów to pikuś i bułka z humusem.

Niektóre pomysły należy określić mianem niezwyczajnych … ale czasem trzeba zrobić coś niezwykłego, żeby rozkruszyć beton uporu i rozwiać mgły iluzji … Jeśli macie pytania, albo chcielibyście więcej przykładów niektórych ćwiczeń lub pomocy w interpretacji – zapraszamy do kontaktu.

Aha, jeszcze konieczne w dzisiejszych czasach zastrzeżenie. Nie odpowiadamy za skutki wykorzystania ćwiczeń, którymi się dzielimy. Opisy nie zawierają fachowych porad, lecz wrażenia ze wspólnych spotkań i warsztatów. Jeżeli macie jakieś poważne kłopoty czy dolegliwości – jazda po konsultacje do specjalisty, i tyle.

WARSZTATY 'BAGUA’
2007.02.03

Ćwiczenie manualne / artystyczne i wyobrażeniowe. Tworzenie 'mapy marzeń’ przy wykorzystaniu praktycznych zasad Feng shui, czyli starożytnej wschodniej sztuki planowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem. Praca nad 'mapą marzeń’ łączy przyjemne z pożytecznym, ułatwia oddziaływanie na podświadomość, jest znakomitym wsparciem treningu osiągania celów. Przede wszystkim pomaga ćwiczyć koncentrację na wykonaniu zadania. Wspiera twórcze myślenie i konkretyzację celów. Prowokuje do konfrontowania się ze swoimi przekonaniami i potrzebami.
Co najbardziej godne uwagi, niepostrzeżenie, ze względu na relaksującą i artystyczną formę ćwiczenia, wpływa na umiejętność porządkowania myśli, a co za tym idzie daje możliwość wglądu we własne potrzeby i pragnienia, priorytetyzacji celów i zadań i porządkowania rzeczywistości.

TEST PSYCHOLOGICZNY: 'DOM’
2007.02.17

Warsztat wglądu we własne wnętrze, dążenia i przekonania. Świetne sposób na rozpoznanie mentalnych blokad na drodze do własnego szczęścia. Umożliwia istotną zmianę perspektywy, sposobu postrzegania samego siebie i relacji ze środowiskiem. Znakomity probierz poczucia własnej wartości.

STWORZENIE STATUTU
2007.03.03

Trening organizacji i tworzenia wizji.

BOGACTWO
2007.03.10

Dyskusja na temat sytuacji finansowej oraz możliwości i przeszkód w osiąganiu satysfakcji finansowej. Ćwiczenia wizualizacyjne i relaksacyjne pozwalające otworzyć się na bogactwo i dobrobyt.

WARSZTAT MUZYKOTERAPII
2007.03.31

Jak sama nazwa wskazuje, bardzo fajne zajęcia przy muzyce.

ROBIENIE MIOTEŁ
2007.04.21

Plenerowe zajęcia integracyjne i artystyczne, dobra zabawa i świeże powietrze.

WARSZTAT 'WŁASNY HERB / LOGO’
2007.04.28

Ćwiczenie manualne / artystyczne i wyobrażeniowe. Trening wglądu we własne wnętrze: potencjał, zdolności, wyjątkowość. Logo z założenia jest prostym, czytelnym i łatwym do zapamiętania, a jednocześnie informacyjnym znakiem graficznym. Warsztat 'Własny herb / logo’ ma na celu jasne określenie swego potencjału, unikalności, pasji, a nawet rozważenie nowego kierunku kariery.

KONSTRUOWANIE MAPY MARZEŃ
2007.05.12

Warsztaty manualne / artystyczne i wyobrażeniowe. Tworzenie 'mapy marzeń’. Praca nad 'mapą marzeń’ łączy przyjemne z pożytecznym, ułatwia oddziaływanie na podświadomość, jest znakomitym wsparciem treningu osiągania celów. Przede wszystkim pomaga ćwiczyć koncentrację na wykonaniu zadania. Wspiera twórcze myślenie i … prowokuje do konfrontowania się ze swoimi przekonaniami i potrzebami.
Co najbardziej godne uwagi, niepostrzeżenie, ze względu na relaksującą i artystyczną formę ćwiczenia, wpływa na umiejętność porządkowania myśli, a co za tym idzie daje możliwość wglądu we własne potrzeby i pragnienia, priorytetyzacji celów i zadań i porządkowania rzeczywistości.

WARSZTATY 'PRZEBIERANKI’
2007.06.02

Ćwiczenia na relaksowanie się i otwieranie, amatorskie zajęcia z wizażu i niezły ubaw. Aktywności łączące dobrą zabawę z treningiem pewności siebie i poczucia własnej wartości. Relaksacyjna atmosfera umożliwia otwieranie się uczestników i swobodne zachowanie, rozluźnienie napięcia i pozytywne postrzeganie samej siebie.

WARSZTAT 'MANDALE’
2007.06.30

Ćwiczenie manualne / artystyczne służące nawiązaniu kontaktu z własnym wnętrzem, emocjami, aspektami osobowości (zależnie od rodzaju ćwiczenia).

TRENING PEWNOŚCI SIEBIE
2007.07.27

Ćwiczenia mające na celu określenie oraz budowanie poczucia pewności siebie.

TRENING KREATYWNOŚCI cz. 1
2007.08.18

Seria ćwiczeń umysłowych, zabaw słownych, koncepcyjnych, mających na celu gimnastykę umysłu – pobudzenie wyobraźni językowej i obrazowej.

WARSZTATY 'PRZEBIERANKI’ 2
2007.08.31

'Możesz żyć niczym dzieło sztuki’ lub 100 twarzy kobiety …

TRENING KREATYWNOŚCI cz. 2
2007.10.27

Seria ćwiczeń umysłowych, zabaw słownych, koncepcyjnych, mających na celu gimnastykę umysłu – pobudzenie wyobraźni językowej i obrazowej.

WIECZÓR CHIŃSKI – PIĘĆ PRZEMIAN I MEDYCYNA CHIŃSKA
2007.11.17

Warsztaty gotowania według chińskiej filozofii 5 przemian / 5 smaków, która, wedle tradycyjnych przekazów, zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie. Zarysik podstaw medycyny chińskiej.

KATARZYNKI I ANDRZEJKI
2007.11.23

Spotkanie kulturoznawcze. Zapoznanie się z rodzimymi obyczajami i dyskusje o partnerstwie.

PALENIE 'KLESIÓW’ – PODSUMOWANIE ROKU
2007.12.15

Każdy przełom i przesilenie to okazja do podsumowań ale i do uwolnienia się od tego, co już nam nie służy.

'JAK NAS WIDZĄ INNI’ cz. 1
2008.01.26

Ćwiczenia pozwalające poznać siebie z punktu widzenia innych ludzi, a w konsekwencji budować poczucie dystansu.

CO MÓWI CIAŁO
2008.02.16

Poznanie głębszych przyczyn chorób i dolegliwości, rozpoznawanie znaków zachęcających nas do przemyśleń i zmian. Analiza snów poprzez psychodramę.

KOMUNIKACJA WERBALNA cz. 1
2008.03.01

Warsztacik na temat procesu komunikacji, zakłóceń, bezpiecznej informacji zwrotnej.

TEST PSYCHOLOGICZNY: 'ROZBITKOWIE’
2008.03.15

Warsztat wglądu w system własnych przekonań i docelowo ewentualna ich restrukturyzacja, miłe spędzanie czasu w ciekawym towarzystwie :).

KOMUNIKACJA WERBALNA cz. 2
2008.04.05

Warsztaty komunikacji werbalnej: aktywne słuchanie.

MUZYKA JAKO KOMUNIKACJA NIEWERBALNA
2008.05.17

Warsztat muzykoterapii. Wykorzystanie muzyki w budowaniu relacji między ludźmi w maksymalnie relaksującej atmosferze.

NIKT NIE BĘDZIE SIKAŁ DO MOJEGO OGRÓDKA
2008.06.21

Trening asertywności, czyli szkolenie z asertywności oraz warsztaty asertywnego zachowania w sytuacjach, gdy ktoś próbuje nasikać do naszego ogródka.

NOC ŚW. JANA
2008.06.24

Zajęcia plenerowe kulturoznawcze. Zapoznanie się z rodzimymi obyczajami i praca z podświadomością w terenie :).

MOC DECYZJI
2008.06.28

Trening motywacji, żeby się chciało chcieć.

KOBIETA I KWIATY
2008.07.08

Spotkanie o kwiatach i wzajemnej adoracji:): poznanie mocy i piękna kwiatów, ich pozytywnego wpływu na nasze życie oraz szukanie inspiracji i wyrażanie siebie poprzez różne prace artystyczne.

W CIELE …
2008.08.16

Warsztaty pracy z emocjami. Obserwowanie, odkrywanie i 'lokalizowanie’ emocji i przeżyć w ciele po wykonaniu odpowiednich ćwiczeń fizycznych i umysłowych.

TRENING INTEGRACYJNY JAK NAS WIDZĄ INNI cz. 2
2008.09.06

Nieustające poznawanie siebie, obiektywne spojrzenie na swoją personę, na innych, weryfikacja własnych sądów i przekonań na swój temat. Odkrywanie własnego potencjału.

MALOWANIE NA SZKLE
2008.09.20

Warsztaty artystyczne: wyrażanie siebie i dobra zabawa.

SZTUKA JESIENIĄ TWORZONA
2008.10.04

Mandale, obrazy, kolaże z liści. Warsztaty artystyczne: artystyczne wyżywanie się w grupie, odkrywanie swojego potencjału twórczego i piękno jesieni jako sposób na bycie w dołku.

JARMARK OBFITOŚCI
2008.10.25

Współpraca w praktyce: wymienianie się fajnymi a nieużywanymi rzeczami oraz zapoznanie się z formami samopomocy, a także sposobami na ciekawe życie przy minimalnym nakładzie finansowym.

HALLOWEEN
2008.10.31

Spotkanie kulturoznawcze i praca z podświadomością. Zapoznanie się z różnymi tradycjami jesiennej melancholii, która wywołuje nastroje egzystencjalne. Uwalnianie się od lęków egzystencjalnych poprzez dzielenie się myślami na temat odchodzenia i pożegnania. Rzeźbienie halloweenowych dyń potworów jako sposób na oswajanie ukrytych lęków. Palenie 'Klesiów’ jako sposób na pożegnanie tych części naszej tożsamości, które nie są już nam potrzebne.

DZIADY: 'Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie’
2008.11.02

Spotkanie plenerowe kulturoznawcze 'Reaktywacja Dziadów’, czyli pradawnego słowiańskiego obrzędu 'dnia zmarłych’. Kontynuacja dyskusji egzystencjalnych.

WSPÓLNE ŚPIEWANIE
2008.11.05

Warsztaty emisji głosu i śpiewu. Wspólne śpiewanie i terapia śpiewem, relaksacja.

GRUNT TO POCZUCIE HUMORU
2008.11.08

Warsztaty śmiechoterapii i maksymalnej relaksacji. Rozpoznanie znaczenia poczucia humoru w życiu codziennym i fizyczny wpływ śmiechu na organizm.

BLISKIE SPOTKANIA Z MASĄ SOLNĄ
2008.12.13

Warsztaty artystyczne z wykorzystaniem masy solnej.

RACJONALNA TERAPIA ZACHOWANIA MAULTSBY’EGO
2009.01.18

Warsztat przeprowadzony w oparciu o poznawczo-behawioralną terapię samopomocy emocjonalnej, zwaną Racjonalną Terapią Zachowania (RTZ), opracowaną przez Maxie C. Maultsby. RTZ dużą wagę przykłada do naszych przekonań i do tego, czy one nam służą.

50-ZLOCIE
2009.04.04

Zlot jubileuszowo-taneczno-artystyczny.

WIOSNA W OBIEKTYWIE
2009.05.09

Plenerowe zajęcia fotograficzne. Uwiecznienie piękna wiosny, rozwój kreatywności, zapoznanie się z niektórymi funkcjami aparatu fotograficznego, oraz podstawami teorii kompozycji zdjęcia.

NOC MUZEÓW
2009.05.16

Wycieczka kulturoznawcza. Rekonesans szczecińskich muzeów, szok kulturoznawczy – ile niespodzianek czeka na człowieka w miejscach, w których tego się w ogóle nie spodziewa.

TAŃCE ETNICZNE / TAŃCE W KRĘGU
2009.06.20

Warsztaty taneczne. Rozpoznanie wyjątkowości tańców etnicznych – radość i dobra zabawa przy wyjątkowej muzyce (to wymiar transcendentny 🙂 i ważna rola społeczna tańców w kręgu (wymiar ziemski).

CZAR DAWNYCH CZASÓW
2009.09.04

Podróż w czasie do dzieciństwa i młodości uczestniczek spotkania.

ZLOT WYJAZDOWY
2009.09.26

Wspólna wycieczka na łono natury.

JESIEŃ W OBIEKTYWIE
2009.10.24

Plenerowe zajęcia fotograficzne. Uwiecznienie piękna jesieni, kontynuacja szkolenia z teorii kompozycji zdjęcia.

SZTUKA JESIENNA 2
2010.11.13

Warsztaty artystyczne: tworzenie struktur z darów jesieni.

***

Jeżeli zabraknie wam pomysłów, to zerknijcie na listę tematów, może któryś przyciągnie waszą uwagę …

PSYCHOLOGIA, SOCJOLOGIA, ROZWÓJ, CZŁOWIEK:
PRACA Z PODŚWIADOMOŚCIĄ – studiowanie zasad działania podświadomości, system przekonań, afirmacje, zmiana
ASERTYWNOŚĆ
KREATYWNOŚĆ
PEWNOŚĆ SIEBIE
POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI
ZARZĄDZANIE STRESEM
METODY UCZENIA SIĘ
POZNAJ SIEBIE – studium naszego wnętrza, emocji, przekonań, osobowości
ZDROWIE W GŁOWIE – jak nasz sposób myślenia jest odzwierciedlony w ciele
POSKRAMIANIE PRZEKONAŃ
EMOCJE
RELACJE
WRAŻLIWOŚĆ
WPŁYW SPOŁECZNY
MANIPULACJA

UMIEJĘTNOŚCI LIDERSKIE:
MOTYWACJA
KONCENTRACJA
OSIĄGANIE CELÓW
INTEGRACJA
PRACA W ZESPOLE
ZACHOWANIE W SYTUACJI KONFLIKTOWEJ
KOMUNIKACJA
UMIEJĘTNOŚĆ UDZIELANIA FEEDBACKU
WYSTĄPIENIA PUBLICZNE
ORGANIZACJA
PROWADZENIE SPOTKAŃ

PRACA Z CIAŁEM / RELAKSACJA:
PRZYJEMNOŚCI
TANIEC
MUZYKOTERAPIA
ŚPIEW
EMISJA GŁOSU
ĆWICZENIA Z CIAŁEM
POCZUCIE DYSTANSU
POCZUCIE HUMORU
ŚMIECHOTERAPIA / GELOTOLOGIA
DOBRA ZABAWA
ZAJĘCIA PLENEROWE

KOBIETA CZAROWNICA – zloty poświęcone kobiecie, jej wewnętrznej sile, pięknie, pragnieniom, zainteresowaniom:
URODA
ZDROWIE
SAMOREALIZACJA
INTUICJA
ODKRYWANIE POTENCJAŁU
SAMOPOMOC BABSKA – wzajemne wsparcie, np. wymienianie się fajnymi rzeczami
INSPIRACJE ARTYSTYCZNE – spotkania, podczas których uprawiana jest radosna twórczość
KULTURA / CYWILIZACJA
FILOZOFIA