ŻEBY JĘZYK GIĘTKI …

KOMUNIKACJA WERBALNA cz. 1
WIEDZA I ROZWÓJ, UMIEJĘTNOŚCI LIDERSKIE

Kto jeszcze pamięta, stary dobry dowcip o wołgach?
Dwóch znajomych rozmawia ze sobą.
– Ty, podobno w Moskwie na Placu Czerwonym to wołgi za darmo rozdają?
– A tak, słyszałem. Ale to nie w Moskwie na Placu Czerwonym tylko w Petersburgu na Newskim Prospekcie, i nie wołgi tylko rowery. Aha, i nie rozdają tylko kradną.

Potrzebny sprzęt: ołówki, kartki, źródła na temat komunikacji werbalnej

Cel ćwiczenia: nauka skutecznej komunikacji, tj. takiej, w której informacja jest odebrana z intencjami nadawcy, oraz skutecznej informacji zwrotnej

Skuteczna komunikacja – informacja jest odebrana zgodnie z intencjami nadawcy. Podobno większość niepowodzeń w życiu prywatnym i zawodowym wynika z nieudanej komunikacji …

Proces komunikacji:

NADAWCA >> KODOWANIE >> KANAŁ >> DEKODOWANIE >> ODBIORCA >>

<<<<SPRZĘŻENIE ZWROTNE<<<<

Efektywna komunikacja zależy od mnóstwa czynników, np., umiejętności komunikacyjnych, pochodzenia, umiejętności słuchania, od tego będzie zależało kodowanie i dekodowanie.

Informacja zwrotna (sprzężenie zwrotne) jest reakcją na zachowanie drugiego człowieka, werbalną lub niewerbalną (działanie).

Podstawowe ćwiczenie na szkoleniu z komunikacji to GŁUCHY TELEFON. Napiszcie 4 zdania na kartce, pierwszy uczestnik czyta wiadomość, odkłada kartkę i przekazuje informacje drugiemu w kolejce, ten kolejnemu. Ostatnia osoba w kolejce wypowiada na głos to co usłyszała. Co bardzo często wywoła ogólną radość, a następnie refleksje – jakie czynniki spowodowały zniekształcenie informacji?

WNIOSKI / FEEDBACK

Warto zastanowić się kim jestem w komunikacji, co mogę zmienić? Czy zależy mi na efektywnym przekazywaniu komunikatu?
Na pewno kto pyta nie błądzi, a więc warto uściślać informacje, dociekać intencji oraz pracować nad świadomością własnych filtrów rzeczywistości, własnego systemu przetwarzania oraz interpretacji informacji.
Innym użytecznym sposobem jest konfrontowanie poglądów z poglądami większej ilości osób, a wszelkie dyskusje traktować jak źródło inspiracji.

Zadanie domowe: przez 4 dni bardzo świadomie formułować wypowiedzi.